БИОЛОГИЯ 11 СЫНЫП ҚЫСҚА МЕРЗІМДІ ЖОСПАРЛАУ ҚМЖ
Мерзімі : ___________
Сыныбы: ___________
Сабақ тақырыбы: Тіршіліктің пайда болу процесін және мәнін түсіндіретін алғашқы ғылыми талпыныстар.
Сабақ мақсаты: Тіршіліктің пайда болу процесін және мәнін түсіндіретін алғашқы ғылыми талпыныстар туралы білімін дамыту.
Сабақ міндеті:
- оқушылар өз ағзаларындағы күнделікті болып жатқан құбылыстар туралы білімдерін дамытуға ықпал ету
- оқушылардың жеке тұлға ретінде қалыптасуы үшін өз ойларын топта және көпшілік ортада жеткізе алуға үйрету;
- топпен жұмыс істеу барысында оқушыларды бір-бірінің ойын құрметтеуге және тыңдауға үйрету,
- алған білімдерін өмірде қолдана алуға үйрету
Қолданатын модульдер :
- Оқыту мен окудағы жаңа әдіс- тәсілдер.
- Оқыту үшін бағалау және оқуды бағалау.
- Оқушылардың жас ерекшеліктеріне сәйкес оқыту және оқу.
- Оқытуды басқару және көшбасшылық
Стратегиялық іс-әрекет:
- Психологиялық дайындық, «ДЖИГСО» әдіс, , «Веер» әдіс, Рефлекция
Күтілетін нәтиже: Тіршіліктің пайда болу процесін және мәнін түсіндіретін алғашқы ғылыми талпыныстар туралы түсінік және білім қалыптасты
Сабақ кезеңдері |
Мұғалім іс-әрекеті |
Оқушының іс-әрекеті |
Әдіс-тәсілдер |
Дерек көздер |
Бағалау |
Кіріспе
10 мин
|
Білу
1.Оқушылармен сәлемдеседі. 2.Психологиялық дайындық
3 Топқа бөлемін.
Әр топ парталарына өз атауларын қоямын
|
Мұғаліммен сәлемдеседі.
Бір, екі, үш және төрт сөзін қайталау нәтижесінде 4 топ құралады.
|
|
А4 қағаздар |
|
Жаңа
сабақтың танысты
рылымы
10 мин
|
Түсіну
«Мағынаны ажырату»
Жаңа тақырыпты «ДЖИГСО» әдісі арқылы мағынасын ашылуына мүмкіндік бер
|
Әр топ тақырыпты өзара бөлісіп алып,
оқып шығып, сағат тілімен топ ішіндегі бірлер бір топ болып, екілер бір топ болып және солай бесінші топқа дейін бөлініп олар өз білген оқығандарын топтастарына айтып түсіндіріп береді.және қайта өз топтарына келіп қайта жанағы естіген, білгенін, үйренгенін топқа айтып, түсіндіреді.
|
«ДЖИГСО» әдісі
|
|
Топтар өзара бір-бірін бағалайды.
|
Жаңа сабақты қолдану
20мин
|
Талдау
«Веер» әдісі арқылы тексереді
5.А4 парағынан таратып беру
«Сұрақ-жауап»
Оқушылардын алдына бірі сары, ал енді бірі қызыл стикерлер таратам.
Стикер таратып шығады
|
А4 парағын, гармошкалап оған тақырыптың негізгі түйінінен оқушылар сұрақ түзеді және бір –біріне алмасып жауап іздеп жазады, талқылайды
Қызыл стикерге бір сұрақтан жазып шығады да, сағат тілімен орын топтар алмасады да сол алдарындағы қарсыластар жазған сұрақтарға қызыл стикерлерге жауап жазады. Және қайта орындарына келеді де , жаңағы жазған жауаптарды дұрыс не бұрыстығын талқылайды. Бағалайды.
|
«Веер» әдісі
Сүрақ- жауап
|
Түрлі-түсті жетондар.
Стикерлер
Түрлі-түсті қаламсаптар
|
Өзара топтар бағалайды.
Бір сұрақ, бір жауап, бір балл
|
Қорытынды
5 мин
|
Формативтік және суммативті бағалау
Инсерт –сиратегиясы
Нені үйрендің? Нені үйренгім келеді?Не қызық болды? Не қызық болмады?
Үй тапсырмасы:
|
Сабақ барысында берілген балдарды жинақтап топбасшылары мұғалімге алып келіп саралайды бағалайды
§ Кіріспе бөлімді оқу.
|
Инсерт
сиратегиясы
|
|
Жиынтық баға |
____________________________________________________________________________________________________________________________________________________
Мерзімі : ___________
Сыныбы: ___________
Пән атауы: Биология
Сабақ тақырыбы: Ф.Редидің және Л.Пастердің тәжірибелері, Жер бетінде тіршіліктің пайда болуы туралы материалистік көзқарастар
Сабақ мақсаты: Ф.Редидің және Л.Пастердің тәжірибелері, Жер бетінде тіршіліктің пайда болуы туралы материалистік көзқарастар туралы білімін дамыту.
Сабақ міндеті:
- оқушылар өз ағзаларындағы күнделікті болып жатқан құбылыстар туралы білімдерін дамытуға ықпал ету
- оқушылардың жеке тұлға ретінде қалыптасуы үшін өз ойларын топта және көпшілік ортада жеткізе алуға үйрету;
- топпен жұмыс істеу барысында оқушыларды бір-бірінің ойын құрметтеуге және тыңдауға үйрету,
- алған білімдерін өмірде қолдана алуға үйрету
Қолданатын модульдер :
- Оқыту мен окудағы жаңа әдіс- тәсілдер.
- Оқыту үшін бағалау және оқуды бағалау.
- Оқушылардың жас ерекшеліктеріне сәйкес оқыту және оқу.
- Оқытуды басқару және көшбасшылық
Стратегиялық іс-әрекет:
- Психологиялық дайындық, «ДЖИГСО» әдіс, , «Веер» әдіс, Рефлекция
Күтілетін нәтиже: Ф.Редидің және Л.Пастердің тәжірибелері, Жер бетінде тіршіліктің пайда болуы туралы материалистік көзқарастар туралы түсінік және білім қалыптасты
Сабақ кезеңдері |
Мұғалім іс-әрекеті |
Оқушының іс-әрекеті |
Әдіс-тәсілдер |
Дерек көздер |
Бағалау |
Кіріспе
10 мин
|
Білу
1.Оқушылармен сәлемдеседі. 2.Психологиялық дайындық
3 Топқа бөлемін.
Әр топ парталарына өз атауларын қоямын
|
Мұғаліммен сәлемдеседі.
Бір, екі, үш және төрт сөзін қайталау нәтижесінде 4 топ құралады.
|
|
А4 қағаздар |
|
Жаңа
сабақтың танысты
рылымы
10 мин
|
Түсіну
«Мағынаны ажырату»
Жаңа тақырыпты «ДЖИГСО» әдісі арқылы мағынасын ашылуына мүмкіндік бер
|
Әр топ тақырыпты өзара бөлісіп алып,
оқып шығып, сағат тілімен топ ішіндегі бірлер бір топ болып, екілер бір топ болып және солай бесінші топқа дейін бөлініп олар өз білген оқығандарын топтастарына айтып түсіндіріп береді.және қайта өз топтарына келіп қайта жанағы естіген, білгенін, үйренгенін топқа айтып, түсіндіреді.
|
«ДЖИГСО» әдісі
|
|
Топтар өзара бір-бірін бағалайды.
|
Жаңа сабақты қолдану
20мин
|
Талдау
«Веер» әдісі арқылы тексереді
5.А4 парағынан таратып беру
«Сұрақ-жауап»
Оқушылардын алдына бірі сары, ал енді бірі қызыл стикерлер таратам.
Стикер таратып шығады
|
А4 парағын, гармошкалап оған тақырыптың негізгі түйінінен оқушылар сұрақ түзеді және бір –біріне алмасып жауап іздеп жазады, талқылайды
Қызыл стикерге бір сұрақтан жазып шығады да, сағат тілімен орын топтар алмасады да сол алдарындағы қарсыластар жазған сұрақтарға қызыл стикерлерге жауап жазады. Және қайта орындарына келеді де , жаңағы жазған жауаптарды дұрыс не бұрыстығын талқылайды. Бағалайды.
|
«Веер» әдісі
Сүрақ- жауап
|
Түрлі-түсті жетондар.
Стикерлер
Түрлі-түсті қаламсаптар
|
Өзара топтар бағалайды.
Бір сұрақ, бір жауап, бір балл
|
Қорытынды
5 мин
|
Формативтік және суммативті бағалау
Инсерт –сиратегиясы
Нені үйрендің? Нені үйренгім келеді?Не қызық болды? Не қызық болмады?
Үй тапсырмасы:
|
Сабақ барысында берілген балдарды жинақтап топбасшылары мұғалімге алып келіп саралайды бағалайды
|
Инсерт
сиратегиясы
|
|
Жиынтық баға |
____________________________________________________________________________________________________________________________________________________
Мерзімі : ___________
Сыныбы: ___________
Сабақ тақырыбы: §1. Жер бетінде тіршілік пайда болуының алғышарттары.
Сабақ мақсаты: Жер бетінде тіршілік пайда болуының алғышарттарытуралы білімін қалыптастыру.
Сабақ міндеті:
- оқушыларға тақырыпты өз бетінше оқып талқылауға, білім алуға көмектесу;
- оқушылардың жеке тұлға ретінде қалыптасуы үшін өз ойларын топта және көпшілік ортада жеткізе алуға үйрету;
- топпен жұмыс істеу барысында оқушыларды бір-бірінің ойын құрметтеуге және тыңдауға үйрету
Қолданатын модульдер :
- Оқыту мен окудағы жаңа әдіс- тәсілдер.
- Оқыту үшін бағалау және оқуды бағалау..
- Оқытуды басқару және көшбасшылық
- Сыни тұрғыдан ойлауға үйрету
- Оқыту мен оқу ақпараттық-коммуникациялық технологияларды (АКТ) пайдалану
Стратегиялық іс-әрекет:
- Психологиялық дайындық, «Веер», «ДЖИГСО» әдіс, Рефлекция
Күтілетін нәтиже: Жер бетінде тіршілік пайда болуының алғышарттары туралы түсінік және білім қалыптасады
Сабақ кезеңдері |
Мұғалім іс-әрекеті |
Оқушының іс-әрекеті |
Әдіс-тәсіл
дер
|
Дерек көздер |
Бағалау |
Кіріспе
10 мин
5 мин
|
Білу
1.Оқушылармен сәлемдеседі.
2. Ғалымдардын суреттерін 5ке немесе 6 бөліп, қиылған қағаздарды оқушыларыма
таратамын нәтижесінде
топқа бөлінеді.Әр топ парталарына өз атауларын қоямын.
3.Үй тапсырмасы:
«Веер» әдісі арқылы тексереді
А4 парағынан таратып беру
|
Мұғаліммен сәлемдеседі.
Ғалымдардын
суреттерін 5 немесе 6 бөлікке бөлінген қима қағаздарды таңдау арқылы және оларды біріктіру арқылы 4 топқа бөлінді.
А4 қағазын гармошкалап әр бүктелген жерге сұрақ бір топ жазса келесі топ оған жауап жазады
|
мозайка әдісі
, «Веер»,
|
ғалымдардың
суреттері
А4 қағаздары
Плакаттар
Түрлі-түсті қаламсап
тар
клейлер
|
Өзара топтар бағалайды.
Бір сұрақ, бір жауап, бір балл
|
Жаңа
сабақтың танысты
рылымы
5 минут
Жаңа сабақты қолдану
20минут
|
5. Талдау
«ДЖИГСО» әдіс,
Адам баласын ежелден толғандырып келе жаткан өзекті мәселе-лердің бірі — тірпгіліктш пайда болуы, оныд түрлі геологиялык заман-дардағы тарихи даму зандылыктары. «Тіршілік» үғымы жер бетіндегі барлық тірі организмдердщ жиынтығын жөне олар тіршілік ететін табиғи орта жагдайларын тұтасымен камтиды.
Тіршіліктің мөні тірі организмдердің өзінен кейін үнемі ұрпак қалдырып отьфуымен айкьшдалады. Бұл кезде үрпактан-үрпакка тұкым қуалаушылык акпараттар беріліп, организмдер өрі өзін-өзі реттеп, әрі үрпактары аркылы қалпына келіп отырады. Сондықтан да тіршілік дегеніміз — тірі организмдердің үрпак калдыру аркылы өмір сүруінің ерекше сапалық көрінісі.
«Тіршілік» үғымына алғаш анықтаманы Ф. Энгельс берген. Оньщ анықтамасы бойынша, тіршілік дегеніміз — тірі организмдердің коршаған ортамен тұрақты түрде зат алмасуьшй»яегізделген, нәруызды (белок) дене-лердің тіршілік ету тәсілі. Тірі организмдер мен коршаған орта арасында зат алмасу процесі тоқтаган кезде нәруыздар ыдырап, тіршілік жоЙылады.
Қазіргі кездегі биология гылымынын жетістіктеріне сәйкес «тіршілік» деген ұғымға көптеген аныктамалар беріліп жүр. Солардьщ ішінде орыс ғалымы М.В. Волькенштейннщ берген анықтамасы гылыми тұргыдан дүрыс деп есегггеледі Бүл аныктама бойынша: «Жер бетінде тіршілік ететін тірі организмдер—нәруыздар мен нуклеин кыищылдарыньщ биополимер-лерінен тұрады және олар өзін-өзі реттеп оты^ады. Тірі организмдер артына өзі тектес ұрпақ қалдьфьш, тіршілік үнемі жалғасып отырады». Бұл аныктама элем кещсттгіндегі баска да ғаламшарларда жер бетіндегі тіршіліктен өзгеше тіршіліктің болуын жокка шығармайды.
|
1-Қадам мәтінді қанша топқа сонша бөлікке бөлінеді
2-Жанұяның әр мүшесіне тапсырма беріледі сабақ соңында әр жанұя мүшесі мәтінді толығымен біліп шығару керек, сондықтан әр бөлікті оқитын топ мүшесі үлкен жауапкершілікпен өз бөлігін оқуы керек, себебі ол өз ұяластарына оқығаның жеткізе алмаса, мәтін толық меңгерілмей қалады.
Басқа топтарға барып өз оқыған мәтінді айтып түсіндіреді.Постер қорғау 1 топ ↔2 топ 3топ ↔4 топ өзара тексереды, бағалайды
|
|
А4 қағаздары |
|
Қорытынды
5 мин
|
Формативтік және суммативті бағалау
Инсерт –сиратегиясы
Нені үйрендің? Нені үйренгім келеді?Не қызық болды? Не қызық болмады?
Үй тапсырмасы
|
Сабақ барысында берлген балдарды жинақтап топбасшылары мұғалімге алып келіп саралайды бағалайды.
§§1. Жер бетінде тіршілік пайда болуының алғышарттары.
|
Инсерт
сиратегиясы
|
|
Жиынтық баға |
____________________________________________________________________________________________________________________________________________________
Мерзімі : ___________
Сыныбы: ___________
Сабақ тақырыбы: § Жердің дамуының ерте кезеңдеріндегі алғашқы атмосфера және химиялық элементтердің , бейорганикалық және органикалық молекулалардың эволюциясы.
Сабақ мақсаты: Жердің дамуының ерте кезеңдеріндегі алғашқы атмосфера және химиялық элементтердің , бейорганикалық және органикалық молекулалардың эволюциясы туралы білімін қалыптастыру.
Сабақ міндеті:
- оқушыларға тақырыпты өз бетінше оқып талқылауға, білім алуға көмектесу;
- оқушылардың жеке тұлға ретінде қалыптасуы үшін өз ойларын топта және көпшілік ортада жеткізе алуға үйрету;
- топпен жұмыс істеу барысында оқушыларды бір-бірінің ойын құрметтеуге және тыңдауға үйрету
Қолданатын модульдер :
- Оқыту мен окудағы жаңа әдіс- тәсілдер.
- Оқыту үшін бағалау және оқуды бағалау..
- Оқытуды басқару және көшбасшылық
- Сыни тұрғыдан ойлауға үйрету
- Оқыту мен оқу ақпараттық-коммуникациялық технологияларды (АКТ) пайдалану
Стратегиялық іс-әрекет:
- Психологиялық дайындық, «Веер», «ДЖИГСО» әдіс, Рефлекция
Күтілетін нәтиже: Жердің дамуының ерте кезеңдеріндегі алғашқы атмосфера және химиялық элементтердің , бейорганикалық және органикалық молекулалардың эволюциясы туралы түсінік және білім қалыптасады
Сабақ кезеңдері |
Мұғалім іс-әрекеті |
Оқушының іс-әрекеті |
Әдіс-тәсіл
дер
|
Дерек көздер |
Бағалау |
Кіріспе
10 мин
5 мин
|
Білу
1.Оқушылармен сәлемдеседі.
2. Ғалымдардын суреттерін 5ке немесе 6 бөліп, қиылған қағаздарды оқушыларыма
таратамын нәтижесінде
топқа бөлінеді.Әр топ парталарына өз атауларын қоямын.
3.Үй тапсырмасы:
«Веер» әдісі арқылы тексереді
А4 парағынан таратып беру
|
Мұғаліммен сәлемдеседі.
Ғалымдардын
суреттерін 5 немесе 6 бөлікке бөлінген қима қағаздарды таңдау арқылы және оларды біріктіру арқылы 4 топқа бөлінді.
А4 қағазын гармошкалап әр бүктелген жерге сұрақ бір топ жазса келесі топ оған жауап жазады
|
мозайка әдісі
, «Веер»,
|
ғалымдардың
суреттері
А4 қағаздары
Плакаттар
Түрлі-түсті қаламсап
тар
клейлер
|
Өзара топтар бағалайды.
Бір сұрақ, бір жауап, бір балл
|
Жаңа
сабақтың танысты
рылымы
5 минут
Жаңа сабақты қолдану
20минут
|
5. Талдау
«ДЖИГСО» әдіс,
|
1-Қадам мәтінді қанша топқа сонша бөлікке бөлінеді
2-Жанұяның әр мүшесіне тапсырма беріледі сабақ соңында әр жанұя мүшесі мәтінді толығымен біліп шығару керек, сондықтан әр бөлікті оқитын топ мүшесі үлкен жауапкершілікпен өз бөлігін оқуы керек, себебі ол өз ұяластарына оқығаның жеткізе алмаса, мәтін толық меңгерілмей қалады.
Басқа топтарға барып өз оқыған мәтінді айтып түсіндіреді.Постер қорғау 1 топ ↔2 топ 3топ ↔4 топ өзара тексереды, бағалайды
|
|
А4 қағаздары |
|
Қорытынды
5 мин
|
Формативтік және суммативті бағалау
Инсерт –сиратегиясы
Нені үйрендің? Нені үйренгім келеді?Не қызық болды? Не қызық болмады?
Үй тапсырмасы
|
Сабақ барысында берлген балдарды жинақтап топбасшылары мұғалімге алып келіп саралайды бағалайды.
§ Жердің дамуының ерте кезеңдеріндегі алғашқы атмосфера және химиялық элементтердің бейорганикалық және органикалық молекулалардың эволюциясы
|
Инсерт
сиратегиясы
|
|
Жиынтық баға |
___________________________________________________________________________________________________________________________________________________
Мерзімі : ___________
Сыныбы: __________
Сабақ тақырыбы: §2 Тіршіліктің пайда болуы заманауи көзқарастар.
Сабақ мақсаты: Тіршіліктің пайда болуы заманауи көзқарастар туралы түсінік, білімін қалыптастыру.
Сабақ міндеті:
- оқушылар өз ағзаларындағы күнделікті болып жатқан құбылыстар туралы білімдерін дамытуға ықпал ету
- оқушыларға тақырыпты өз бетінше оқып талқылауға, білім алуға көмектесу;
- оқушылардың жеке тұлға ретінде қалыптасуы үшін өз ойларын топта және көпшілік ортада жеткізе алуға үйрету;
- Қарым-қатынас жасай отырып бірлесе білім үйренуге және оны өмірде қолдану жолдарын қарастыруға көмектесу.
Қолданатын модульдер :.
- Оқыту үшін бағалау және оқуды бағалау.
- Оқушылардың жас ерекшеліктеріне сәйкес оқыту және оқу.
- Оқытуды басқару және көшбасшылық
- Оқыту мен оқу ақпараттық-коммуникациялық технологияларды (АКТ) пайдалану
Стратегиялық іс-әрекет:
- Психологиялық дайындық, «Веер» «ДЖИГСО» әдіс, Рефлекция
Күтілетін нәтиже Тіршіліктің пайда болуы заманауи көзқарастар туралы білім қалыптасады.
Сабақ кезеңдері |
Мұғалім іс-әрекеті |
Оқушының іс-әрекеті |
Әдіс-тәсіл
дер
|
Дерек көздер |
Бағалау |
Кіріспе
10 мин
|
Білу
1.Оқушылармен сәлемдеседі.
2. Шатық шеңберге түрғызып, не тұрғандарын түсіндіру.
Топқа бөлемін.
Әр топ парталарына өз атауларын қоямын.
3.Үй тапсырмасы:
«Суреттер сөйлейді»әдісі 1↔2 3↔4
|
Мұғаліммен сәлемдеседі.
Шаттықтық шеңберге тұрады және бір- біріне тілек айтады .
Әр түрлі жазбаларды тандау арқылы 4 топқа бөлінді.
Алдын ала мұғалімнің топ атауларын жазылған партаға отырады.
|
Шатық шеңбер
|
Әртүрлі
пішіндес түрлі-түсті қима қағаздар
Топ атаулары жазылған А4 қағаздары
А4 қағаздар
Түрлі – түсті қаламсаптар
|
Топтар өзара бағалайды |
Жаңа
сабақтың танысты
рылымы
5 мин
|
Түсіну
1 «Миға шабуыл»
Тірі организмдердің деңгейімен кезектесе суреттерін
көрсете отырып, тақырыпты ашамын.
|
Оқушылар мұғалім қойған сұрақтарға жауап бере отырып, тақырыпты ашады |
|
Суреттер, макеттер, формулалар |
|
Жаңа сабақты қолдану
15 мин
|
Талдау
«ДЖИГСО» әдісі арқылы жаңа сабақтын мағынасын алып ашамын
|
1-Қадам мәтінді қанша топқа сонша бөлікке бөлінеді
2-Жанұяның әр мүшесіне тапсырма беріледі сабақ соңында әр жанұя мүшесі мәтінді толығымен біліп шығару керек, сондықтан әр бөлікті оқитын топ мүшесі үлкен жауапкершілікпен өз бөлігін оқуы керек, себебі ол өз ұяластарына оқығаның жеткізе алмаса, мәтін толық меңгерілмей қалады.
Басқа топтарға барып өз оқыған мәтінді айтып түсіндіреді.Постер қорғау
|
|
Ақпарат көздері,
Плакаттар. Түрлі- түсті қаламсаптар.
|
Постерді қорғауына деңгейіне байланысты қорғалады.
Жоғары деңгей – «5» балл
Орташа –«4» балл
Төмен деңгей –«3» балл
|
Қорытынды
5 мин
|
Формативтік және суммативті бағалау
Инсерт –сиратегиясы
Нені үйрендің? Нені үйренгім келеді?Не қызық болды? Не қызық болмады?
Үй тапсырмасы
|
Критерий бойынша өздерін бағалайды.
Рефлекция жасайды.
§ Тіршіліктің пайда болуы заманауи көзқарастар.
|
|
|
Жиынтық баға |
____________________________________________________________________________________________________________________________________________________