ГЕОГРАФИЯ 10 СЫНЫП. КҮНДЕЛІК САБАҚ ЖОСПАРЛАРЫ

Четверг, 22 Декабрь, 2016

ГЕОГРАФИЯ 10 СЫНЫП. КҮНДЕЛІК САБАҚ ЖОСПАРЛАРЫ

www.sabaktar.kz

Сабақ№________                                Сыныбы_________                                    Күні_________

 

Тақырыбы:   Кіріспе

Мақсаты:

Білімділік: Оқушыларға Д.ж. әлеуметтік-экономикалық географиясы пәні, мақсаттары, міндеттері, мазмұны жөнінде түсіндіру.

Дамыту: Өз бетінше ізденіспен шығармашылық тұрғыда жұмыс істеуге дағдыландыру. Өз ойларын еркін де сауатты, нақты жеткізу қабілеттерін арттыру.

Тәрбиелік: Жан-жақтылыққа, ізденімпаздыққа баулу, тыңдай және сөйлей білу мәдениетін арттыру.

 

Болжамдап отырған нәтиже: Д.ж. әлеуметтік-экономикалық географиясы пәнімен танысқан тұлға

 

Сабақтың типі:  Кіріспе сабағы

Сабақтың түрі:  Аралас сабақ

Сабақтың әдісі: 1. Сұрақ-жауап.

  1. Әңгіме-дәріс

Сабақтың көрнекілігі: Д.ж. әлеуметтік-экономикалық картасы, оқулық, кескін карта т.б.

 

Сабақтың жоспары:

І.  Ұйымдастыру кезеңі.

ІІ. Жаңа сабақты өту                              

ІІІ. Қорытындылау. 

  1. Үйге тапсырма беру.

 

Сабақтың барысы:

І.  Ұйымдастыру кезеңі.

ІІ. Жаңа сабақты өту.

            Қоғам мен табиғатты біртұтас жүйе ретінде қарастыратын бірден-бір ғылым саласы-қазіргі заманғы география. ҒТР дәуірінде география ғылымы да үлкен өзгерістерге ұшырады. Қоғам мен табиғат арасындағы ғаламдық үйлеспеушіліктен туындаған жаңа бағыт экономикалық және әлеуметтік географияның экологиялық тұрғыдан қалыптасуына алып келді. Сондықтан экономикалық және әлеуметтік география жер бедері мен жалпы табиғат кешендерінің заңдылықтары арқылы табиғат өзгерістерін зерттеуді шаруашылық салаларының орналасуы мен дамуына байланысты жүргізеді. Бұл аталғандар қоғам мен адамдардың мұқтаждығына байланысты шаруашылықтың бағытын анықтауға, болжауға, сол сияқты материалдық және рухани қажеттілігін зерттеуге септігін тигізеді. Қазіргі дәуірде елдер арасындағы экономикалық және әлеуметтік байланыстардың ұлғаюына қарай география бойынша жүргізілетін зерттеулердің негізгі екі бағыты анықталады.

  1. Табиғат байлықтарын сақтау, оны тиімді пайдалану және қайта түлету.
  2. Жалпы табиғат заңдылықтары негізінде халық пен шаруашылық салаларын ұтымды орналастыруда география ғылымының жетістіктері алғышарт ретінде пайдаланылуы керек.

 

 

ІІІ. Қорытындылау. 

 

 

  1. Үйге тапсырма беру.

            Үйге: Кіріспе.

 

 

 

 

 

 

Сабақ№________                        Сыныбы_________                            Күні_________

 

Тақырыбы:   Жер туралы қысқаша мәліметтер.

Мақсаты:

Білімділік: Оқушыларға Жер ғаламшар ретінде, оның заңдылықтары, ерекшеліктері жөнінде түсіндіру.

Дамыту: Өз бетінше ізденіспен шығармашылық тұрғыда жұмыс істеуге дағдыландыру. Өз ойларын еркін де сауатты, нақты жеткізу қабілеттерін арттыру.

Тәрбиелік: Жан-жақтылыққа, ізденімпаздыққа баулу, тыңдай және сөйлей білу мәдениетін арттыру.

 

Болжамдап отырған нәтиже: Жер туралы танысқан тұлға.

 

Сабақтың типі:  Жаңа білім беру сабағы

Сабақтың түрі:  Аралас сабақ

Сабақтың әдісі: 1. Сұрақ-жауап.             4. Топтастыру.

  1. Әңгіме-дәріс. 5. Кестемен жұмыс.
  2. Б.Ү.Ү. кестеі.              6. Тірек-сызбамен жұмыс.

Сабақтың көрнекілігі: Қосымша деректер, оқулық, кескін карта, карта т.б.

 

Сабақтың жоспары:

І.  Ұйымдастыру кезеңі.

ІІ. Үй тапсырмасын тексеру.

  1. Сұрақ-жауап.

 Қорытындылау.

ІІІ. Жаңа сабақ.

  1. Әңгіме-дәріс.
  2. Кестемен жұмыс.
  3. Топтастыру.
  4. Тірек-сызбамен жұмыс.

Қорытындылау.

  1. Жаңа сабақты бекіту.
  2. Б.Ү.Ү. кестесі.
  3. Қорытындылау, бағалау.

VІ. Үйге тапсырма беру.

 

Сабақтың барысы:

І.  Ұйымдастыру кезеңі.

            Оқушыларды түгендеу, оқу құралдарын дайындатып, зейіндерін сабаққа аударту.

ІІ. Үй тапсырмасын тексеру.

  1. Сұрақ-жауап.
  2. Д.ж. әлуеметтік-экономикалық географиясы нені зерттейді?
  3. Ғ.Т.Р. географияға қатысы?
  4. Географияның өзгеріске ұшырауы?
  5. Қазіргі дәуірдегі география?
  6. Қоғам мен табиғат арасындағы байланыс?

Қорытындылау.

 

 

ІІІ. Жаңа сабақ.

  1. Әңгіме-дәріс.

            Жаңа сабақ әңгіме-дәріс беруден басталады.

  1. Кестемен жұмыс.

            Кесте арқылы жердің пішіні және полюстері түсіндіріледі.

 

 

Географиялық полюстері Ығысу жылдамдығы 10 см/ге тең
Магниттік полюстері Шамамен 3 млрд жыл бұрын пайда болған
Жердің математикалық пішіні Сферойд немесе элипсойд деп аталады
Нағыз геометриялық пішіні Геоид
Экваторлық радиусының ұзындығы 6378,2 км
Полярлық радиустың ұзындығы 6356,8 км
Меридиан ұзындығы 40008,8 км
Экватор ұзындығы 40075,7 км
Жердің жалпы ауданы 510 млн км2

 

  1. Топтастыру.

            Топтастыру арқылы Жер ғаламшарының қозғалыстары түсіндіріледі.

 

 

                                    Ең алыс үкте, 5 шілде,                    Ең жақын нүкте

                                    152 млн км                                        3 қаңтар, 147 млн км

 

 

 

  1. тірек-сызбамен жұмыс.

            Тірек-сызба арқылы Жылу белдеулері түсіндіріледі.

 

Жылу белдеулері

 

1 ыстық белдеу бар

23,50с.е.- 23,50о.е. аралығы,

Жердің 40%-ға жуығын алып жатыр.

 

2 қоңыржай белдеу бар

23,50с.е.- 66,50с.е. аралығы,

23,50о.е.- 66,50о.е. аралығы,

Жердің 52%-ға жуығын алып жатыр.

 

2 суық  белдеу бар

66,50с.е.- 900с.е. аралығы,

66,50о.е.- 900о.е. аралығы,

Жердің 8%-ға жуығын алып жатыр.

Қорытындылау.

 

  1. Жаңа сабақты бекіту.
  2. Б.Ү.Ү. кестесі.

 

Білгенім Үйренгенім Үйренгім келеді
 

 

 

 

 

 

   

 

  1. Қорытындылау, бағалау.

VІ. Үйге тапсырма беру.

            Үйге: Жер туралы мәлімет.

 

 

 

 

Сабақ№________                        Сыныбы_________                            Күні_________

 

Тақырыбы:   Жердің құрылысы.

Мақсаты:

Білімділік: Оқушыларға Жердің ішкі құрылысы, тау жыныстарының түрлері  жөнінде түсіндіру.

Дамыту: Өз бетінше ізденіспен шығармашылық тұрғыда жұмыс істеуге дағдыландыру. Өз ойларын еркін де сауатты, нақты жеткізу қабілеттерін арттыру.

Тәрбиелік: Жан-жақтылыққа, ізденімпаздыққа баулу, тыңдай және сөйлей білу мәдениетін арттыру.

 

Болжамдап отырған нәтиже: Жердің құрылысымен танысқан тұлға.

 

Сабақтың типі:  Жаңа білім беру сабағы

Сабақтың түрі:  Аралас сабақ

Сабақтың әдісі: 1. Сұрақ-жауап.             4. Тірек-сызбамен жұмыс.

  1. Әңгіме-дәріс.
  2. Топтастыру.

Сабақтың көрнекілігі: Қосымша деректер, оқулық, кескін карта, карта т.б.

 

Сабақтың жоспары:

І.  Ұйымдастыру кезеңі.

ІІ. Үй тапсырмасын тексеру.

  1. Сұрақ-жауап.

Қорытындылау.

ІІІ. Жаңа сабақ.

  1. Әңгіме-дәріс.
  2. Тірек-сызбамен жұмыс.
  3. Топтастыру.

Қорытындылау.

  1. Жаңа сабақты бекіту.
  2. Сұрақ-жауап.
  3. Қорытындылау, бағалау.

VІ. Үйге тапсырма беру.

 

Сабақтың барысы:

І.  Ұйымдастыру кезеңі.

            Оқушыларды түгендеу, оқу құралдарын дайындатып, зейіндерін сабаққа аударту.

ІІ. Үй тапсырмасын тексеру.

  1. Сұрақ-жауап.
  2. Жердің Күн жүйесіндегі орны?
  3. Жердің пішіні?
  4. Жер қозғалыстары?
  5. Сағаттық белдеулер?
  6. Жылу белдеулері?

Қорытындылау.

 

 

ІІІ. Жаңа сабақ.

  1. Әңгіме-дәріс.

            Жаңа сабақ әңгіме-дәріс беруден басталады.

  1. Тірек-сызбамен жұмыс.

            Тірек-сызба арқылы Жердің ішкі құрылысы түсіндіріледі.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

  1. Топтастыру.

            Топтастыру арқылы тау жыныстары мен минералдар түсіндіріледі.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Қорытындылау.

 

  1. Жаңа сабақты бекіту.
  2. Сұрақ-жауап.
  3. Жердің ішкі құрылысы жөніндегі ғылыми деректер?
  4. Мантияның құрылысы?
  5. Ядроның құрылысы?
  6. Магмалық жыныстар?
  7. Шөгінді жыныстар?

 

  1. Қорытындылау, бағалау.

VІ. Үйге тапсырма беру.

            Үйге: Жердің құрылысы.

 

 

 

 

Сабақ№________                        Сыныбы_________                            Күні_________

 

Тақырыбы:   Географиялық карталар.

Мақсаты:

Білімділік: Оқушыларға географиялық карталар, түрлері, қасиеттері, заңдылықтары  жөнінде түсіндіру.

Дамыту: Өз бетінше ізденіспен шығармашылық тұрғыда жұмыс істеуге дағдыландыру. Өз ойларын еркін де сауатты, нақты жеткізу қабілеттерін арттыру.

Тәрбиелік: Жан-жақтылыққа, ізденімпаздыққа баулу, тыңдай және сөйлей білу мәдениетін арттыру.

 

Болжамдап отырған нәтиже: Географиялық карталармен танысқан тұлға.

 

Сабақтың типі:  Жаңа білім беру сабағы

Сабақтың түрі:  Аралас сабақ

Сабақтың әдісі: 1. Сұрақ-жауап.             4. Тірек-сызбамен жұмыс.

  1. Әңгіме-дәріс. 5. Кестемен жұмыс.
  2. Топтастыру. 6. Б.Ү.Ү. кестесі. 

Сабақтың көрнекілігі: Қосымша деректер, оқулық, кескін карта, карта т.б.

 

Сабақтың жоспары:

І.  Ұйымдастыру кезеңі.

ІІ. Үй тапсырмасын тексеру.

  1. Сұрақ-жауап.

Қорытындылау.

ІІІ. Жаңа сабақ.

  1. Әңгіме-дәріс.
  2. Тірек-сызбамен жұмыс.
  3. Топтастыру.
  4. Кестемен жұмыс.

Қорытындылау.

  1. Жаңа сабақты бекіту.
  2. Б.Ү.Ү. кестесі.
  3. Қорытындылау, бағалау.

VІ. Үйге тапсырма беру.

 

Сабақтың барысы:

І.  Ұйымдастыру кезеңі.

            Оқушыларды түгендеу, оқу құралдарын дайындатып, зейіндерін сабаққа аударту.

ІІ. Үй тапсырмасын тексеру.

  1. Сұрақ-жауап.
  2. Жердің ішкі құрылысы жөніндегі ғылыми деректер?
  3. Мантияның құрылысы?
  4. Ядроның құрылысы?
  5. Магмалық жыныстар?
  6. Шөгінді жыныстар?

Қорытындылау.

 

ІІІ. Жаңа сабақ.

  1. Әңгіме-дәріс.

            Жаңа сабақ әңгіме-дәріс беруден басталады.

  1. Тірек-сызбамен жұмыс.

            Оқулықтағы 13,14,17 беттердегі 1,2,3-ші сызбанұсқалар арқылы оқушыларға жалпы географиялық карталар, тақырыптық карталар, картография салаларының жіктелуі түсіндіріледі.

 

  1. Топтастыру.

            Топтастыру арқылы басқа да картографиялық кескіндемелер түсіндіріледі.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

  1. Кестемен жұмыс.

            Кесте арқылы картография және оның бөлімдерін түсіндіру.

 

Картографияның

теориялық негізі

Картаның жасалуын, әдіс-тәсілдерін, карталардың түрлерін зерттеиді.
Математикалық

картография

Картаның математикалық негізін, проекциялар теориясын, бұрмалануларды зерттеиді.
Картографияның тарихы Картографиялық идеялардың даму тарихын зерттеиді.
Картографиялық

информатика

Картографиялық туындылар мен әдебиеттерді жинақтау.
Карталарды жобалау

 және құрастыру

Карта жасаудың әдіс-тәсілдері мен технологиясын зерттеумен, карта үлгілерін құрастырумен айналысады.
Картаны көркемдеу

және шығару

Карта, атлас, басқа да картографиялық туындыларды басып шығару.
Картаны пайдалану Картографиялық туындыларды ғылыми, қолданбалы, мәдени-ағарту мақсатында пайдаланудың теориясы мен әдістерін қарастыратын сала.
Картографиялық

топонимика

Карталардағы географиялық атаулардың дұрыс берілуін зерттейтін сала.

Қорытындылау.

 

 

  1. Жаңа сабақты бекіту.
  2. Б.Ү.Ү. кестесі.

 

Білгенім Үйренгенім Үйренгім келеді
 

 

 

 

 

 

   

 

  1. Қорытындылау, бағалау.

VІ. Үйге тапсырма беру.

            Үйге: Географиялық карталар.

 

 

Сабақ№________                        Сыныбы_________                            Күні_________

 

Тақырыбы:   Картографиялық проекциялар.

Мақсаты:

Білімділік: Оқушыларға картографиялық проекция түрлері, карталардағы шартты белгілер жөнінде түсіндіру.

Дамыту: Өз бетінше ізденіспен шығармашылық тұрғыда жұмыс істеуге дағдыландыру. Өз ойларын еркін де сауатты, нақты жеткізу қабілеттерін арттыру.

Тәрбиелік: Жан-жақтылыққа, ізденімпаздыққа баулу, тыңдай және сөйлей білу мәдениетін арттыру.

 

Болжамдап отырған нәтиже: Картографиялық проекциямен танысқан танысқан тұлға.

 

Сабақтың типі:  Жаңа білім беру сабағы

Сабақтың түрі:  Аралас сабақ

Сабақтың әдісі: 1. Сұрақ-жауап.             4. Топтастыру.

  1. Әңгіме-дәріс.
  2. Тірек-сызба.

Сабақтың көрнекілігі: Қосымша деректер, оқулық, кескін карта, карта т.б.

 

Сабақтың жоспары:

І.  Ұйымдастыру кезеңі.

ІІ. Үй тапсырмасын тексеру.

  1. Сұрақ-жауап.

Қорытындылау.

ІІІ. Жаңа сабақ.

  1. Әңгіме-дәріс.
  2. Топтастыру.
  3. Тірек-сызбамен жұмыс.

Қорытындылау.

  1. Жаңа сабақты бекіту.
  2. Сұрақ-жауап.
  3. Қорытындылау, бағалау.

VІ. Үйге тапсырма беру.

 

Сабақтың барысы:

І.  Ұйымдастыру кезеңі.

            Оқушыларды түгендеу, оқу құралдарын дайындатып, зейіндерін сабаққа аударту.

ІІ. Үй тапсырмасын тексеру.

  1. Сұрақ-жауап.
  2. Географиялық карталардың маңызы?
  3. Географиялық карта және оның қасиеттері?
  4. Басқа да картографиялық кескіндемелер?
  5. Картография және оның бөлімдері?
  6. Картографияның басқа ғылым салаларымен байланысы?

Қорытындылау.

 

ІІІ. Жаңа сабақ.

  1. Әңгіме-дәріс.

            Жаңа сабақ әңгіме-дәріс беруден басталады.

  1. Топтастыру.

            Топтастыру арқылы оқушыларға картографиялық проекциялардың түрлері түсіндіріледі.

 

 

 

 

 

           

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

  1. Тірек-сызбамен жұмыс.

            Тірек-сызба арқылы карталардың қандай белгілеріне қарай жіктелетініне сипатталады.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Қорытындылау.

 

  1. Жаңа сабақты бекіту.
  2. Сұрақ-жауап.
  3. Проекциялардың жіктеліуі?
  4. Карта түрлері?
  5. Шартты белгілердің пайдаланылуы?
  6. Проекциялардың бұрмалануына қарай жіктелуі?
  7. Проекциялардың жазыққа түсірілуіне қарай жіктелуі?

 

 

  1. Қорытындылау, бағалау.

VІ. Үйге тапсырма беру.

            Үйге: Картографиялық проекция.

 

 

  • Адрес электронной почты не публикуется. Обязательные поля отмечены *